Estetik Cerrahi

Kekimliğin kusurlu organları cerrahi yöntemlerle düzeltmeyi konu alan dalına estetik cerrahi denir. Estetik cerrahi ameliyatları vücut imajının daha güzel ve mükemmele ulaştırılmasını sağlamak için yapılan operasyonlardır.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi (PREC) doğumsal veya sonradan edinilmiş biçim, şekil ve işlev bozukluklarının giderilmesi ve beden görünümünün düzeltilmesine yönelik uygulama yapan tıbbi ve cerrahi bir alandır. Plastik, Yunanca "plasticos" tan gelen bir sözcüktür ve "şekillendirmek", "bir kalıba uydurmak" anlamlarına gelir. Rekonstrüktifise Latin kökenli bir sözcüktür ve "yeniden yapmak" anlamına gelir. Plastik Cerrahi, yaş ve cinsiyet ayırımı yapmadan insanın tüm beden yüzeyinde oluşan her türlü cerrahi problemle ilgilenir. Bu açıdan yeni doğan bebeklerde, ileri yaşlı hastalarda plastik cerrahi hastası olabilirler. Örneğin; vücudun şekil ve fonksiyonlarını bozan olaylardan; doğumsal yarık damak-dudak hastalığı, yapışık parmaklılık (sindaktili) ve damarsal kitleler (hemanjiom) gibi yeni doğanda fark edilen sorunlar plastik cerrahinin ilgi alanına girer. Plastik cerrahide temel kural kaybolan dokulara en yakın dokuların kullanılarak onarım yapılmasıdır. Gerek plastik cerrahide ve gerekse estetik cerrahide öncelikle otolog dokular (kişinin kendinden alınan) kullanılır.

Otolog dokular için donör alanlar veya hasta uygun değilse diğer kaynaklara başvurulabilir (homogreftler, heterogreftler ve alloplastik materyaller).

Örneğin geniş yanıklarda öncelikle hastanın sağlam bölgelerinden alınan deri greftleri (deri yamaları) tercih edilir. Bu alanlar yetersizse diğer insanlardan, kadavralardan alınan deriler (homogreft) ve hatta hayvanlardan elde edilen deriler (heterogreft) kullanılabilir. Otogreftler dışındakiler insanda geçici biyolojik örtü olarak kullanılırlar, yarada tutmaları söz konusu değildir. Başka bir örnek kemik kayıpları için verilebilir. Yüz kemik kayıplarında öncelikle diğer vücut bölgelerinden kemik alınıp defekt olan bölgeye uygulanır. Ancak bu kaynak yetersiz veya kullanılamıyorsa alloplastik materyaller (poröz polietilen, hidroksiapatit, titanyum vb) kullanılabilir.​

Plastik cerrahide genel olarak konularına göre alt başlıklar

Yara, yara iyileşmesi, bası yarası ve diabetik ayak Yanık, elektrik yanıkları, yanık sekelleri İmplantlar, protezler, doku nakilleri ve doku genişletici uygulamaları Deri kanserleri, malign melanom, Tükrük bezleri tümörleri, ağız içi ve dudak kanserleri Boyun, koltuk altı ve kasık disseksiyonları Doğumsal damarsal problemler, hemangiom ve şarap lekesi tedavisi, Dudak damak yarıkları ve ortognatik cerrahi Hipospadias, penis ve vagina onarımı Kepçe kulak, kulak yokluğu ve kulak tümörleri Damar sinir tendon kesileri onarımları ve tendon transferleri