Lazer Epilasyon

LAZER EPİLASYON NEDİR ?
Vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkin ve güvenilir yöntemidir. Lazer epilasyon; kişiye, uygulanan bölgeye ve kıl tipine uygun enerjiyi vererek kılların yok edilmesi yöntemidir. Kıldaki melanin pigmentine duyarlı olan bu ışık cilde zarar vermeden kıl kökünde ısıya dönüşerek kılların zayıflamasına ve yok olmasına neden olur.

Lazer Epilasyon Uygulanmaması Gerek Hastalar

Gri ve beyaz saçlı hastalar, güneşlenmiş hastalar, yakın dönemde başka türden lazer tedavisi görenler, hipopigmentasyon eğilimi olanlar, Tetracyclne veya retinoidler gibi ışığa karşı hassaslaştıran ilaç alanlar olarak sıralanabilir. Bu ilaçların lazer epilasyon tedavisinden üç veya dört hafta önceden kesilmesi gerekir. Ayrıca, V ve VI cilt tipindeki hastalar ve Herpes hikayesi olanlarda lazer epilasyon uygulanmamalıdır. Laser epilasyon şu andaki bilgilerimize göre genel olarak güvenli bir yöntemdir.


Lazer Epilasyon Kimler İçin Uygundur

12 yaşını tamamlamış, koyu renkli olan herkese lazer epilasyon uygulanabilir. Tüyler açık renkli yani pigmenti az ise lazer ışığını emmeyeceği için lazer epilasyondan etkilenmez.


Gözleri özel gözlüklerle korumak şartı ile göz kapakları hariç tüm vücut bölgelerindeki tüylere lazer epilasyon uygulanabilir. Her seansın süresi farklıdır bu süre lazer epilasyonda kullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekle beraber çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazlarla yüz 5-6 dakikada, bıyık 1-2 dakikada, bacaklar 1 saatlik sürede yapılır. Tedavi sırasında ağrı hissedilmemektedir, yeni teknoloji lazer cihazları ile fazla bir acı hissetmezsiniz, sadece hafif yanmalar hissedebilirsiniz. Hiç ağrı hissetmemek normal bir durum değil. Gerçekte etkin bir epilasyon cihazı kıl kökünü yaktığı için mutlaka hafif acı hissettirir.


Lazer epilasyonun sonunda bazen 5-10 dakika bazen ise yarım saat kadar süren kızarıklık olabilir, bu durum geçicidir. Lazer epilasyonda soğutma sistemi olmayan eski model lazer epilasyon cihazlarında ise ışığın cildin üst tabakası olan epidermisteki melanin pigmentleri tarafından tutulmasından dolayı ciltte yanık ve sonrasında leke izi kalma ihtimali her zaman mevcuttur. Soğutma sistemi lazerde cildin ısınmasına fırsat verilmediğinden lazer epilasyonda yanık riski çok daha azalmaktadır. Epilasyon cihazları ile kalıcı yanık izi kalması çok nadir ve kullanım hatası bağlı bir komplikasyondur.


Lazer epilasyonu tek bir seansta işlem tamamlanmamaktadır, çünkü kıl köklerinin hepsi uygulama anında aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama anında olgun fazda (anogen) olan kılların kökleri etkilenir. İstirahatte (kaogen ) ve gerileme (telogen ) fazlardaki kıl kökleri etkilenmez .Bölgeye göre değişmekle birlikte her bir epilasyon seansında uygulanan alanın % 20 anojen fazdadır. Yani %20 kıl kökü yakılabilir. Bu nedenle ek lazer epilasyon seanslarının uygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan değişikliklerden ötürü lazer epilasyon seansı sayısı kişiye göre hatta aynı kişide vücudun farklı bölgelerine göre değişir. Lazer epilasyon Seanslarına verilen aralıklar bölgeye göre 4 ila 8 hafta arasında değişir.


Lazer Epilasyon Hangi Bölgelerde Başarılı Olur?

Lazer epilasyonu, istenmeyen tüylerinizin olduğu tüm bölgelerde uygulanabilen bir yöntemdir. Yüz –Kulak-Ense –Kol, Koltuk altı –Bütün bacak –Genital bölge, Bikini bölgesi –Sırt –Göbek-El-Ayaklar istenmeyen tüyler için güzel bir çözümdür.


Lazer Epilasyonu Kıllara Nasıl Etki Eder?

Lazer epilasyonunda kıl kökü imha edilirken hedef seçici olarak ısıtma yaparak kıl köklerindeki hücrelerin yakılarak hasara uğratılmasıdır. Kıl kökü tarafından emilen enerji ısıya dönüşerek kılın kök hücresini tekrar büyüyemeyecek şekilde tahrip eder Milisaniyeler içinde cilde uygulanan lazer ışını, cilt hücrelerine zarar vermeden geçerek kıl kökündeki renk pigmentleri tarafından emilir. Tüm epilasyon lazerleri kıl gelişimini geciktirip kılların daha zayıf ve azalarak çıkmasını sağlarlar. Kalıcı epilasyon için ise kıl kökünün papilla denilen kıl üretici kısmının yok edilmesi gereklidir.

Bunu ancak bu derinliğe ulaşan etkin bir lazer cihazı sağlayabilir. Tedavi esnasında ise tüylerin büyüme aşamaları olan anajen ,katojen veya telojen fazları tedavi açısından önemlidir. Lazer uygulaması esnasında kılların farklı evrelerde olması, kalıcı ve kesin neticenin ortalama 4-6 seans sonrası alınmasının gerekçesidir. Lazer ışının uygulama süreleri ve dozları kişinin cilt tonu ve yapısal özelliklerine göre değişiklik gösterir. Günümüzde erkeklere lazer epilasyon yaygın olarak uygulanmaktadır.

Günümüzde lazer epilasyonunda kalıcı sonuçlar vermektedir. Lazer ile kökler tahrip olan kıllar tekrar çıkmamaktadır. Amerikan FDA nın da onayladığı bu durum uzun süreli klinik lazer epilasyonun çalışmaları sonucunda bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hormonal bozukluğu olan akdınalarda yeni kıllanma oluşabilmektedir. Yeni kıl oluşumu gözlenen kişilerde mutlaka hormon tetkik ve tedavisi gerekebilir. Lazer epilasyondan hemen sonra cilt üzerinde en fazla birkaç saat içerisinde geçecek şekilde hafif bir güneş yanığına benzeyen bir yanma hissi ve kızarıklık oluşabilir.


Lazer epilasyonda maliyet kullanılan cihazın özelliklerine etkinliğine göre değişmektedir. Piyasada IPL adı verilen cihazlar kıl köküne etki etmeden yüzeysel olarak kılı yakmakta ancak 1 yıl sonra yeniden aynı bölgelerde kıllanma olmaktadır. Bu tür cihazlarla yapılan epilasyon cihazların ucuz olması nedeniyle maliyeti düşürmektedir. Ancak laser epilasyon cihazları ile yapılan uygulamalar daha maliyetli ve kalıcı olmaktadır.


Lazer Epilasyon Merkezinde Mutlaka Bir Hekim Bulunmaktadır

Lazer epilasyonu yönteminin iyi bir ticari kapı olarak görülmesi bu sektöre yatırımı artırmıştır. Lazer merkezlerinin büyük bir çoğunluğunda hekim bulunmamaktadır. Oysaki bir lazer merkezinde hastayı karşılayacak, tedavi takiplerini yapacak, komplikasyon geliştiğinde tedavi edebilecek bir hekim mutlaka olmalıdır. Şu andaki yasalara göre bu hekim; ya dermatolog, ya plastik cerrah ya da sertifikalı hekimlerdir.


Kılın anatomisi, fizyolojisi, biyokimyası bilinmeden tedavi edilmeye çalışılıyor. Mümkün olabilir mi? %100 başarısı kanıtlanmamış bu yöntem için kıllar bitene kadar garantili paket programları ya da 5 seansta istenmeyen tüylere son gibi sloganlarla tedavi yapılıyor. Her tip deriye aynı aletle tedavi programları ayarlanıyor. Oysaki kılın yapısı, rengi, uzama süresi kişiden kişiye değiştiği için bu tür paket programlar genel olarak başarısızlıkla sonuçlanıyor. Lazerde hastaların çoğunluğunda farklı sonuçlar oluşmaktadır. Kalıcı azalma oranı ise tamamen kişinin kıl köküne göre değişmektedir. Tedavi tamamlandıktan yıllar sonra kıl yoğunluğunda tekrar bir miktar artış olabilir. Bu durum işlem performansı ile ilgisi yoktur. Çiltte bulunan daha önce hiç kıl üretmemiş potansiyel köklerin yaşın ilerlemesi, hormonal hareketler, beslenme şekli ve bazı hastalıkları sonucu aktif hale geçmesidir.


Koltuk altında ter bezlerine zarar verdiği, genital bölgeye çalışılırsa kısırlığa sebep olduğu şeklinde söylemler doğru değildir. Bu şekilde sonuçlara işaret eden herhangi bir klinik çalışma sonucu bulunmamaktadır. Lazer röntgen ışınları gibi vücutta kalıntı bırakmaz, kanserojen değildir. Belli başlı firmaların onay almış, teknoloji üreten dünyaca tanınmış firmaların cihazlarının kullanılması, uygun hasta için cihaz seçilmesi, tedavi parametrelerinin doğru seçilmesi ve uzman kişilerce çalışması halinde lazer epilasyonun bilindiği üzere zararı yoktur.


Lazer Epilasyonda En Uygun Dönem Ne Zamandır ?

Tüylerden kurtulma yöntemi olarak bilinen lazer epilasyonun en uygun dönemi sonbahar ve kış ayları. Özellikle yeni çıkan cihazlarla erken sonuçlar alınabilir. Lazer epilasyonu birkaç süreçten oluşuyor. Önce alan temizleniyor ardından bu alandaki tüyler kısaltılarak lazerle taranıyor. Lazer enerjisi deriden geçip kıl folikülündeki pigment tarafından emiliyor. Saniyeden kısa süre içinde tedavi edilen kıl folikülleri etkisiz hale getiriliyor. Alanın genişliğine bağlı olarak tedavinin süreci birkaç dakikadan birkaç saate kadar çıkabiliyor. Tüyler de 2-3 gün içinde kendiliğinden dökülüyor. Lazer epilasyonun herhangi bir kalıcı yan etkisi yoktur. Uygulama sonrasında bazı ciltlerde kızarma ve hafif kabarma olabilir, birkaç saat veya çok hassas ciltlerde birkaç gün içerisinde düzelecektir.


Yönü sabit olan lazer ışını düşük alıcıdır. Lazer ışınının yönlülüğü bazı kolaylıklar sağlayabilir. Bunlar;

Düşük çaplı ışınlarda maximum enerjiler oluşması
Mesafeye göre ışının açısının değişmesi
Işının ortamda belirli miktarda dağılması
Odaklanmanın istenilen bölgelerde oluşması

Lazerden gönderilen ışının yön açısı da lazerin yapısındaki malzemenin cinsine bağlıdır. Bu açı lazer çeşitlerine göre değişim göstermektedir. Lazerin yapısında özel optik elemanlar kullanılırsa da açısı birkaç sekunde kadar düşürülebilir. Cisim üzerinde odaklanan lazer ışınının çapı birkaç mikrometre kadardır.


İğneli Epilasyon: Kıl köküne ince bir iğne yardımıyla girilerek kıl köküne elektriksel bir akımın verilerek kıl köküne tahrip edildiği yöntemdir. İnce açık tüylerde daha etkin sonuç alınmaktadır. Her kıl köküne tek tek uygulama yapıldığı için uygulama süreleri biraz uzundur. Özellikle büyük bölgeler genelde birkaç seansta yapılmaktadır. Tüyün rengi kalınlığı gibi parametrelere göre seans sayıları değişmektedir. İğne yardımıyla yapılan bir uygulama olduğu için hijyen bu uygulamada çok önemlidir. Kişiye özel iğne kullanılması gerekmektedir. .Uygulama sonrası geçici bir kabuklanma olabilir. Bu kabuklanma dönemine dikkat edilmelidir güneşe maruz kalınmamalıdır.


Lazer Epilasyon: Lazer epilasyon cihazının ürettiği lazer enerjisini cilt ve tüy çevresine zarar vermeden direkt kıl kökünü tahrip etme işlemidir. Seans sayıları tüy rengi kalınlığı ve cilt rengine göre değişmektedir. Genelde 6-8 seans arasında sonuç almak mümkündür. Acık ten koyu ve kalın tüy yapısı daha avantajlıdır. Maalesef ki Sarı beyaz kızıl tüylerde sonuç almak mümkün değildir.


Lazer Epilasyon Hakkında Tüketiciler Tarafından En Çok Merak Edilenler
Lazer epilasyon ülkemizde 20 yıldır uygulanıyor olmakla birlikte, tedaviye başlama niyetinde olan tüketicilerin bilgi yoğunluğu/kirliliği nedeniyle kafaları karışabilmektedir. En iyi cihaz alexandrite’mı, diode’mu yoksa vb’midir? Lazer epilasyon hastanede mi, muayenehane de mi yapılır? Sonuçlarla ilgili kimler garanti veriyor? Bitene kadar kampanyadan yararlanıp toplu ödememi yapmak iyidir, yoksa seans başı ödememi? Lazer epilasyonun sağlığa zararı varmıdır, kanser yaparmı, yumurtalıkları etkilermi, ya lenf bezleri? İğneli epilasyon dahamı iyi ve kalıcı bir çözümdür? Lazer yüz bölgesine etki etmezmi, iğnelimi yaptırmak gerekir? Gibi sorular lazer epilasyon hakkında tüketiciler tarafından en çok merak edilenlerdir.