Meme Estetiği

Meme estetiği neden yapılır?
Meme estetiği ameliyatı, kadınların veya erkeklerin şikayetlerine göre çeşitli durumlarda yapılabilir. Örneğin yapısal olarak küçük göğüslerde yada kadınları rahatsız edecek kadar büyük göğüslerde, sarkmış göğüslerin toplanması için, kanserin bir sonucu olan göğüs kayıplarının giderilmesi için ve erkekte meme büyümesinin giderilmesi için. O kadar çok tercih edilen bir operasyon türü olmuştur ki yaklaşık 15 yılda yapılan meme estetiği ameliyatlarının sayısı 530 bin sayısını aşmış bulunmaktadır. Bu istatistik estetik cerrahların meme estetiği operasyonlarını oldukça fazla yapmaları ve kadınların da buna ilgi gösterdiği anlamına gelmektedir.

Meme estetiği nasıl yapılır?
Meme estetiği operasyonu sayesinde kadınların ve erkeklerin kendilerine olan güvenleri tazelenir yada yerine gelir. Çünkü rahatsız olduğu görüntü ortadan kalkarak tam istediği gibi bir görüntüye kavuşmak gerçektende kişiyi her anlamda olumlu etkileyebilmektedir. Memelerin çok büyük olmasından yakınan kadınların, küçülme işlemlerini yapmak için fazlalık olan yağ dokusu, meme küçültme ameliyatı ile oradan alınır ve daha hafif, daha sıkı bir sonuç elde edilir.

Göğüs büyütme işlemine bakarsak daha büyük, daha güzel göğüsler için silikon-meme protezi kullanılarak güzel sonuçlar elde edilmektedir. Sarkan memelerin toparlanması için göğüs protezi kullanılarak veya büyüklük yeterliyse protezsiz meme dikleştirme ameliyatı ile göğüs tekrardan tasarlanır. Memesi büyük olduğu için mayo dahi giymekten çekinen erkekler ise jinekomasti ameliyatı ile bu sorunlarından kurtulabilirler.

Meme estetiği operasyonu sonrası
Meme estetiği ameliyatları kişilerin kendi istekleri üzerine başvurmaları sonucunda gerçekleşmektedir. Ancak hastanın istekleri göz önünde bulundurulurken doktorun hastasının anatomik yapısına göre bir seçim yapması gerekir. Yapılan meme estetiği operasyonları sonrasında kadınların çok mutlu olduğu gözlemlenmiştir. Operasyon sonrasında sonuç kısa süre içerisinde alınır. Fakat gerçek sonucu alabilmek için, şişliğini ödemini atması en az 6 ay hatta bir yılı bulabilmektedir.

Emziren bir anneyseniz emzirmeden en az 3 ay geçtikten sonra bu operasyonu yaptırmanızı önermekteyiz. Çünkü açık olan süt kanalları iyice kapanmalıdır. Bu operasyonun başarısı ve hastanın sağlığı için önem taşımakta.

Erkeklerde de meme estetiği olur mu?
Bazı erkekler meme estetiği operasyonuna ihtiyaç duyabilirler. Ergenlik çağındaki kilolar ve östrojen hormonu artışı yüzünden erkekte meme büyümesi oluşabilir. Bu soruna jinekomasti adı verilir. Bazı erkekler vücut geliştirme yaptıkları için aldıkları hormonlardan dolayı meme büyümeleri olabilir. Bu gibi şikayetleri olan erkeklere meme estetiği, jinekomasti uygulanarak fazla olan doku alınmaktadır.