Saç Ekimi

Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Saç Ekimi yaptıracak olan kişinin danıştığı yer, işlemin uygulanacağı yer güzellik salonları, şahsi eviniz veya hekim olmayan yerler olmamalıdır. Bu sayede hem rahat ve huzurlu bir operasyon geçirir hem de rahat etmiş olursunuz. İşlemin başında mutlaka Uzman Doktor bulunmalıdır ve ekip olarak işlem yapılmalıdır. Sağlık bakanlığının yönetmenliğinde yer alan yasal olarak gerekli şartları yerine getirmiş olan merkezlerde işlemin yapılması gerekir. İşlemin yapılacağı ortam temiz ve hijyenik olmalıdır. Kullanılacak ekipmanın da dezenfeksiyonuna ve sterilizasyonuna dikkat edilmesi çok önemlidir. Kullanılan malzemeler muhtemel bir bulaşıcı rahatsızlığa sebebiyet vermemesi için tek kullanımlık ürünler seçilmeli ve kontrol edilmelidir.

Saç Ekimi Kimlere Nasıl Uygulanır?

Saç ekimi, saçında seyrelme ve açık bölge olan, herhangi bir rahatsızlığı olmayan herkese uygulanabilir. Kalp, şeker, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi kronik rahatsızlığı olan hastalara, saçkıran gibi kıl ve saç dökücü bir rahatsızlığa yakalanan hastalara uygulanmaz. Bu sebeple hastaların mutlaka saç ekimi öncesinde muayene olması ve gereken tahlil ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Bu da çok önemlidir. Herhangi bir rahatsızlığınız olduğuna dair tahlil ve tektik istemeyen kişilere güvenmeyin. Para tuzağından başka bir şey değildir. Çok kötü sorunlar yaşatabilir. Saç ekimi yapılacak kişide ense bölgesindeki dokular donör olarak kullanılır ve muhafaza edilir. Özel bir kalemle ön hat çizgisi belirlenmelidir bu çok önemli olup düz bir sıra halinde gözükmemesi için özellikle girinti ve çıkıntı verilmesi gerekir. Alınan kök sayısı kadar açık olan bölgeye ince iğnelerle tek tek kanalcıklar açılır ve alınan kökler çok hassas bir şekilde yerleştirilir.

Saç Ekimi

Saç dökülmesi pek çok sebepten kaynaklanabilir. Stres, ani üzüntü, genetik yatkınlık, dengesiz beslenme, gebelik, doğum, kullanılan bazı hormon ilaçları, yaşlılık gibi faktörler saç dökülme sebeplerinden başlıcalarıdır.

Aynı zamanda ısı ile saç şekillendirme, jöle ve saç spreyi gibi kimyasalları fazlaca kullanmak da saç dökülmelerine sebebiyet veren faktörler arasındadır.

Saçlar normalde bir döngü içerisinde uzarlar ve yerine yenilerinin çıkması suretiyle dökülürler. Bu sağlıklı döngünün gerçekleşmemesi durumunda dökülen saçların yerine yenileri gelmez ve açıklıklar, seyrelmeler baş gösterir. Saçlar kökleri yakınlarında bulunan kılcal damarlardan beslenirler. Beslenmeye engel olabilecek faktörler ortaya çıktığında ise kelliğe kadar gidebilen durumlar ortaya çıkar.

Saç ekimi dendiğinde akla hemen saç köklerini enseden alıp dökülme yaşanan alana nakletmek gelir. Ancak Saç ekimi operasyon zannedildiği gibi zor bir işlem değil fakat son derece hassasiyet ve titizlik gerektiren bir işlemdir. Saç ekimi işleminde farkı yaratan ayrıntılardır. Ön saç çizgisinin yanlış belirlenmesi ya da saç ekim işleminin saç çıkış yönüne ters yapılması gibi hatalar hastanın son görüntüsünde telafisi zor problemler ortaya çıkarabilir.

Saç ekiminde dünyada kullanılan en son sistem fue yöntemidir. Fue yönteminde lokal anestezi ile ense bölgesindeki saçlı alan uyuşturulur daha sonra aralardan tek tek çıkarılmaktadır. Çıkarılan saç kökleri steril ve içerisinde sıvı bulunan kaplarda soğuk zincirde muhafaza edilir çıkarılan iğneler 0,6-0,7-0,8 mm büyüklüğündedir kişinin saç teli kalınlıklarına göre kullanılan iğne değişiklik gösterebilir. Açık olan bölgeye anestezi işlemi uygulanır sonrasında ince perkutan iğnelerle tek tek saçların kendi çıkış yönünde kanalları açılır. Açılan kanallara tek tek yerleştirme yani ekme işlemi gerçekleştirilir.

Saç Ekimi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Ortalama bir saç ekimi seansı ortalama 6-8 saat arasında sürmektedir. Bu süre uzman hekimin el becerisi ve tecrübesine göre değişkenlik gösterir. Ancak bu, kısa sürede ekim yapan uzmanın daha başarılı olacağı anlamına gelmez.

Saç ekim operasyonunun süresi nakil yapılacak greft adedine göre de değişkenlik gösterir. Saç kökü sayısı arttıkça donör alımı ve ekim süreci de uzar dolayısıyla operasyonun süresi de uzamış olur.

sürecin uzamasında önemli olan bir etkende kişinin operasyon boyunca vücut dengesinin bozulmaması tansiyon ve şeker problemi yaşamamak rahat bir işlem olması zaman kısalmasına neden olur.

SAÇ EKİMİ İŞLEMİ SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Yapılan saç ekimi işlemi sonrası 2 gün sargılı olur. İlk yıkama yapılarak sargılar alınır ve nasıl yıkama yapılacağı gösterilir. Her gün yıkama işlemine devam edilir takriben 10-12 gün sonrasında ekilen bölgede oluşan kabuklar dökülür ve kısa kısa saçlar görülür bu görülen saçlarda 2 hafta ile 2 ay arasında dökülürler daha sonra 3. aydan sonra yeniden çıkmaya başlarlar. 6-7 ay içerisinde çıkan saçları görür. Tamamen son halini alması yaklaşık 1 yılı bulmaktadır.